Jak se starat o trávník s precizností?

Napsal Silvestr Stálý. Posted in Top odkazy

Umělý trávník je věc hezká, pro hru příjemná, mnohdy může být nebezpečný. Vlivem jeho užívání a působení přírodních vlivů dochází k degeneraci samotného povrchu, který ta přichází o své vynikájící vlastnosti a stává se pro hráče kluzkým. Aby se tak nestalo, je nutné se o umělý trávník v pravidelných intervalech starat, pokud tk neučiníte, může se někdo zranit a to přeci nikdo nechce. V tomto článku se budeme zabývat údrřbou umělky.

Údržba umělého trávníku

Zatížení povrchu sportem

Jak často se na trávě hraje? Každý den, dvakrát do týdne nebo pouze v neděli? To vše vypovídá o jeho stavu a kondici a potřebě údržby. Zcela logicky, čim víc se hraje, tím častěji musíme dělat údržbu a tím musíme úměrně zvýšit cenu za pronájem. Opotřebení se projevuje jako:

  1. zhutnění vsypů
  2. sléhávání vláken. 

Na správci hřiště je poté pravidelná kontrola stavu povrchu. Přehlíží-li se výše zmíněné ukazatele, povrch tvrdne, neodvádí déšť a mnohdy "slehne". Následně dojde k nevratnému poškození, někdy i vytrhání vláken.

Jak a kdy čistit umělý travník?

Není vhodnější doba na údržbu umělého trávníku, než léto, kdy je sucho. Trávník totiž musí být dokonale vysušen. Pokud hodláte větší údržbu dělat na jaře nebo na podzim, kdy už se nehraje, rovnou na to zapomeňte, proto napácháte více škody než užitku a ještě vynaložíte zbytečné finance. Dále bychom měli dodržet frekvenci, ta dosahuje čištění alespoň 1x každý rok.

Údržba umělého trávníku

Základní čištění umělého trávníku

Stejně jako na zahradě, použijte k odstranění listí a zbytků mechu nebo hlíny fukar, kterým sfoukáte nečistoty na jedno místo, odkud jej odstraníte. V případech, kdy se vlivem vyšší vlhkosti začnou objevovat první lístky plevele nebo mechu, okamžitě aplikujte postřiky, které zamezí šíření. Při použití jakéhokoliv chemického prostředku dbejte zvýšené opatrnosti, co to s umělým trávníkem dělá. Uvidíte-li defekty, okamžitě s aplikací přestaňte.

Jednou za nějaké období bude potřeba vykartáčovat umělou trávu. K tomu slouží speciální kartáč. Tímto kartáčem je potřeba postupně vykartáčovat celý povrch a po tomto úkonu provést zásyp. Není to nutní, ale zamezíte brzké degradaci. Při údržbě umělého trávníku používejte vždy k tomu určené nástroje, nejčastěji jsou vyrobeny z plastu.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit